KRAJSKÁ ORGANIZÁCIA KOŠICE
Letná č. 45, 040 01 Košice
tel/fax: 055 / 671 13 61
e-mail:  krajke@strana-smer.sk
CENTRÁLA STRANY BRATISLAVA
tel/fax: 02 / 4342 62 97
e-mail:  tajomnik@strana-smer.sk
ĎALŠIE ODKAZY
Krajská rada
Okresné kancelárie
Poslanci v NR SR
Primátori, starostovia
Informácie
Informácie o KSK
Noviny SMERU
Fotogaléria
Napíšte nám
Prihláška

R. Fico: "Nedovolím aby niekto atakoval Slovensko na základe falzifikátov a výmyslov."

Dátum: 18.09.2006

Skutok údajného napadnutia študentky v Nitre, ktorému sa pripisoval národnostný, protimaďarský motív sa podľa záverov vyšetrovania polície nestal. Podľa predsedu vlády SR R. Fica sa ukázalo, že dôvody pre kritiku vlády v oblasti práv a postavenia národnostných menšín nikdy neexistovali.

Predseda vlády SR R. Fico a minister vnútra SR R. Kaliňák vystúpili na spoločnej tlačovej konferencii k téme výsledkov vyšetrovania prípadu a ich politických súvislostí. Výsledky vyšetrovania v úvodnom vystúpení prezentoval minister vnútra SR.

"Vážené dámy a páni, viete veľmi dobre, že tento prípad bol veľmi ostro sledovaný a chcem vám povedať, že policajný zbor vyvinul maximum úsilia na to, aby prípad bol objasnený. V tejto chvíli môžem povedať, že na prípade pracovalo viac ako 250 policajtov všetkých zložiek, od kriminálnej polície, cez poriadkovú políciu, dopravnú políciu, až po špeciálne jednotky, ktoré vykonávali pravidelné akcie. Preverených bolo viac ako 620 podozrivých osôb, bolo skontrolovaných a preverených viac ako 100 reštauračných zariadení - toto všetko smerovalo k objasneniu trestného činu. Chcem vám oznámiť, že včera vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie v tomto prípade, lebo je nepochybné, že sa skutok nestal."

Na základe dôkazov, ktoré prinieslo vyšetrovanie prípadu, záznamov mobilného operátora, expertíz grafológov, súdnoznaleckých posudkov zranení, výpadkov pamäte či zmien výpovedí údajne poškodenej študentky, dôkazného predmetu nezašpineného saka, či napokon testov DNA a ďalších faktov prezentoval minister vnútra jednoznačný záver v tom smere, že vyšetrovanie prípadu bolo zastavené v súvislosti s tým, že sa trestný čin nestal.

K politickým súvislostiam výsledku vyšetrovania sa považoval za potrebné vyjadriť aj predseda vlády SR Robert Fico. Na základe výsledku vyšetrovania prípadu údajného napadnutia študentky v Nitre a rovnako na základe verejných vyjadrení redaktora denníka Lidové noviny ohľadne manipulácie s titulkom rozhovoru s predsedom SNS J. Slotom vyjadril predseda vlády presvedčenie, že dôvody, ktoré sú najčastejšie používané na kritiku Slovenskej republiky najmä v zahraničí, prakticky neexistujú. "Na Slovensku platí, kto chce psa biť, palicu si nájde. Naša vláda je obviňovaná z vecí, ktoré sa nestali," uviedol predseda vlády SR R. Fico.

V súvislosti s témou potláčania extrémizmu a rasovej či národnostnej neznášanlivosti predseda vlády opätovne uviedol, "chcem opätovne zdôrazniť, že ak sa vyskytne skutočný prípad, kde bude pozadie rasistické, pozadie neznášanlivosti - takéto prípady sa vyskytujú v každej dobrej rodine, každá demokratická krajina Európskej únie má s týmto problémy - vláda Slovenskej republiky bude konať tak, ako konala či už pri transparentoch na futbalovom štadióne, kde dvaja z troch páchateľov sú vo výkone väzby, bude vyšetrovať tak dôkladne a dôsledne, ako ste to dnes mohli vidieť na príklade kvázi poškodenej z nitrianskeho prípadu. My nebudeme tolerovať ani extrémizmus, ani neznášanlivosť, ale nebudeme tolerovať ani to, aby niekto likvidoval a ničil dobré meno slovenskej vlády na základe falzifikátov a výmyslov." "Chápem, že nie každý víta túto vládu a rešpektujem to, ale rovnako chcem, aby každý rešpektoval, že táto vláda vznikla z demokratických parlamentných volieb, má svoju legitimitu dovtedy, pokiaľ bude mať väčšinu v Národnej rade Slovenskej republiky. Ešte raz opakujem - nedovolím, aby niekto atakoval túto vládu na základe výmyslov a falzifikátov.", uzavrel svoje vystúpenie predseda vlády SR Robert Fico.