KRAJSKÁ ORGANIZÁCIA KOŠICE
Letná č. 45, 040 01 Košice
tel/fax: 055 / 671 13 61
e-mail:  krajke@strana-smer.sk
CENTRÁLA STRANY BRATISLAVA
tel/fax: 02 / 4342 62 97
e-mail:  tajomnik@strana-smer.sk
ĎALŠIE ODKAZY
Krajská rada
Okresné kancelárie
Poslanci v NR SR
Primátori, starostovia
Informácie
Informácie o KSK
Noviny SMERU
Fotogaléria
Napíšte nám
Prihláška

SMER - SD a ČSSD si uctili pamiatku SNP

Dátum: 28.08.2006

V poradí druhé spoločné stretnutie predsedníctiev, poslaneckých klubov a ministerských klubov strany SMER - sociálna demokracia a Českej strany sociálnodemokratickej sa uskutočnilo v dňoch 26. a 27. augusta v regióne pod Javorinou, na slovensko - českej hranici. Okrem spoločných rokovaní si zástupcovia partnerských strán uctili pamiatku 62-výročia SNP.

Spoločné podujatie sa začalo v sobotu 26. augusta v podvečerných hodinách neformálnym stretnutím a diskusiami ministrov, poslancov a ostatných predstaviteľov oboch partnerských strán, rovnako ako hosťa z Sociálnodemokratickej strany Rakúska.

V nedeľu 27. augusta sa v predpoludňajších hodinách uskutočnilo oficiálne rokovanie členov vedení, predsedníctiev, ministerských a poslaneckých klubov oboch partnerských strán. Témou rokovaní bola zahraničnopolitická situácia po vytvorení novej vlády Slovenskej republiky, ako aj otázka zavedenia eura v aktuálnom stredoeurópskom kontexte.

Po ukončení rokovaní sa uskutočnila tlačová konferencia premiérov Českej republiky a Slovenskej republiky a predsedov ČSSD a SMERu - sociálna demokracia J. Paroubka a R. Fica, v rámci ktorej bola podpísaná spoločná deklarácia, v ktorej sa lídri oboch strán prihlásili k prehlbovaniu európskej integrácie a aplikácii európskych hodnôt solidarity a spravodlivosti v reálnej politike oboch strán. Premiéri ČR a SR sa venovali aj pamiatke SNP a ich osobnému vzťahu k tejto významnej historickej udalosti. Predseda vlády SR sa okrem iného vyjadril aj k téme údajného etnického napätia na Slovensku, kde skonštatoval, že vláda sama svojím programom, reálnou politikou a konkrétnymi opatreniami robí kroky na potláčanie extrémizmu a neznášanlivosti na Slovensku a nepotrebuje preto reagovať na žiadne výzvy od politikov na Slovensku či zo zahraničia.

Premiér ČR J. Paroubek sa okrem iného vyjadril aj k téme reakcie Strany Európskych Socialistov na zloženie koalície na Slovensku, pričom kritiku označil za neprimeranú. "Túto vec nechápem, pretože nie je postavená na racionálnom základe. Európskym socialistom som navrhol, aby dali ficovej vláde 100 dní," skonštatoval J. Paroubek a dodal, že vláda R. Fica doteraz neurobila žiadne nedemokratické kroky a on osobne bude stranu SMER - sociálna demokracia v štruktúrach európskych socialistov podporovať.

Pamiatku 62. výročia Slovenského národného povstania si premiéri ČR a SR a predsedovia parlamentov oboch krajín pripomenuli v spoločnosti desiatok veteránov povstania a odbojárov položením vencov k Pamätníku SNP v Lubine. V súvislosti s odkazom povstania R. Fico uviedol, že SNP dokázalo, že aj malý národ môže povstať za správnu vec a to aj vtedy, ak je to sprevádzané stratami. Slovensko podľa R. Fica aj dnes po 62-rokoch musí mať rovnakú odvahu, akú mali naši otcovia a dedovia a musí všetkými legitímnymi prostriedkami obhajovať svoje národné záujmy.

Spoločný program ukončili premiéri ČR a SR a ostatní zástupcovia SMERu - sociálna demokracia a ČSSD návštevou pamätníka česko - slovenského priateľstva na štátnej hranici nad Holubyho chatou a položením vencov pri pamätnej tabuli na múre Holubyho chaty.