KRAJSKÁ ORGANIZÁCIA KOŠICE
Letná č. 45, 040 01 Košice
tel/fax: 055 / 671 13 61
e-mail:  krajke@strana-smer.sk
CENTRÁLA STRANY BRATISLAVA
tel/fax: 02 / 4342 62 97
e-mail:  tajomnik@strana-smer.sk
ĎALŠIE ODKAZY
Krajská rada
Okresné kancelárie
Poslanci v NR SR
Primátori, starostovia
Informácie
Informácie o KSK
Noviny SMERU
Fotogaléria
Napíšte nám
Prihláška

Predseda vlády SR R. Fico navštívil Irak

Dátum: 23.08.2006

Predseda vlády SR R. Fico absolvoval vo štvrtok 17. augusta krátku pracovnú návštevu Iraku. Spolu s ministrom obrany SR F. Kašickým a ministrom zahraničných vecí SR J. Kubišom rokoval s predsedom vlády Iraku Núrím al-Málikím, s velením spojeneckých síl a navštívil aj slovenskú vojenskú jednotku v Iraku. Cieľom návštevy Iraku bolo pred rozhodnutím vlády o stiahnutí slovenských vojakov z Iraku priamo na mieste, v dialógu s zahraničnými partnermi, informovať sa o skutočnom stave a situácii v mieste pôsobenia slovenskej jednotky. Cieľom bolo takisto oboznámiť sa s konkrétnymi úlohami, ako aj podmienkami, v akých sa slovenská jednotka na misii podieľa.

V tejto súvislosti predseda vlády uviedol, že sa potvrdili informácie, podľa ktorých "ženijná jednotka už niekoľko mesiacov nevykonáva činnosť, kvôli ktorej bola do Iraku poslaná. Išlo predovšetkým o odmínovanie a o likvidáciu munície."

V súvislosti so stiahnutím slovenskej jednotky z Iraku predseda vlády uviedol, že "postupný odchod vojakov z Iraku nebude podľa predsedu irackej vlády znamenať žiadne bezpečnostné vákuum. Teda samotná iracká vláda je dostatočne sebavedomá a domnieva sa, že ak aj dôjde v určitom časom horizonte k odchodu koaličných síl, iracké bezpečnostné jednotky budú spôsobilé zvládnuť všetky situácie, ktoré na území Iraku vznikajú." Na rokovaní predseda vlády SR ponúkol Iraku pomoc zo strany Slovenska v oblasti tréningu irackých bezpečnostných síl, alebo pomoc v inej civilnej oblasti.

Predmetom rokovania bolo aj nadviazanie spolupráce Slovenska a Iraku v hospodárskej a obchodnej oblasti. "Bola by obrovská chyba, keby sme zužovali vzájomné vzťahy medzi Irakom a Slovenskou republikou len na otázky bezpečnosti. A s týmto súhlasil aj predseda irackej vlády", uviedol R. Fico. V tomto zmysle vláda Iraku prezentovala záujem o spoluprácu v stavebníctve, to znamená spolupráci na rekonštrukcii Iraku, v ropnom priemysle, či v oblasti strojárstva a vojenského priemyslu. "Politici musia otvárať dvere, a to my dvaja chceme urobiť. Zvyšok je na podnikateľoch," uviedol v tejto súvislosti R. Fico.

Podľa predsedu vlády mala návšteva Iraku pre Slovensko veľmi veľký význam. "Keďže sme jasne povedali, že akékoľvek rozhodnutia budeme komunikovať s irackou vládou, ako aj s ostatnými partnermi, ktorí sú zainteresovaní na operácii Iracká sloboda, táto cesta do Iraku mala pre nás obrovský význam.", uviedol R. Fico a rovnako na záver tlačovej konferencie po návrate z Iraku ocenil pôsobenie slovenských vojakov v Iraku. "Chcem aj tu pred vami poďakovať príslušníkom ženijnej jednotky, ktorá je v Iraku za to, aké meno robia Slovenskej republike. No škoda je, že nemôžu ukázať v rámci svojej profesionality, čoho sú schopní, pretože ich technické vybavenie a schopnosti by určite ešte viacej dokázali robiť reklamu Slovenskej republike."