KRAJSKÁ ORGANIZÁCIA KOŠICE
Letná č. 45, 040 01 Košice
tel/fax: 055 / 671 13 61
e-mail:  krajke@strana-smer.sk
CENTRÁLA STRANY BRATISLAVA
tel/fax: 02 / 4342 62 97
e-mail:  tajomnik@strana-smer.sk
ĎALŠIE ODKAZY
Krajská rada
Okresné kancelárie
Poslanci v NR SR
Primátori, starostovia
Informácie
Informácie o KSK
Noviny SMERU
Fotogaléria
Napíšte nám
Prihláška

Solidarita je základným pilierom volebného programu SMERu-sociálna demokracia

Dátum: 23.05.2006

Členovia predsedníctva strany SMER-sociálna demokracia na zasadnutí 21. 5. v Nitre schválili volebný program strany pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky.

V prípade volebného víťazstva sa SMER-sociálna demokracia zaväzuje nadviazať na tie doterajšie opatrenia, ktoré nie sú v rozpore so sociálnym a ekologickým charakterom trhového hospodárstva.

V daňovej oblasti chce strana zachovať 19% daň z príjmu právnických osôb, vyššiu daň do výšky 25 percent by mali platiť veľké podniky, finančné a bankové inštitúcie. Zaviesť je podľa strany potrebné daň z dividend a daň z darovania pri darovaní tretím osobám. Na vybrané základné potraviny, lieky a služby na podporu vzdelania, školstva, vedy a výskumu plánuje zaviesť špeciálnu nižšiu daň s pridanej hodnoty (DPH) vo výške menej než 10 percent.

V oblasti zdravotníctva sa SMER-sociálna demokracia zaväzuje okamžite zrušiť 20- a 50-korunové poplatky u lekára a vrátiť zdravotným poisťovniam verejnoprávny charakter. V oblasti školstva je strana zásadne proti spoplatneniu denného vysokoškolského štúdia a postupne chce dosiahnuť výdaje na školstvo vo výške piatich percent z hrubého domáceho produktu.

Za účelom podpory mladých rodín bude SMER-sociálna demokracia presadzovať zavedenie novomanželských pôžičiek do výšky 200 000 korún a zvýšenie príspevku pri narodení prvého dieťaťa na 15 000 korún, rovnako ako návrat k štátnej bonifikácii hypotekárnych úverov.

Dôchodcom s nízkymi dôchodkami chce podľa volebného programu vyplácať počas najbližších štyroch rokov ku koncu roka tzv. "vianočný príspevok". Všetky zvýšené výdavky obsiahnuté vo volebnom programe sú podľa predsedu SMERu-sociálna demokracia prepočítané tak, že nepresahujú trojpercentný deficit verejných financií.

Základný charakter volebného programu strany prezentoval na tlačovej konferencii po zasadaní predsedníctva predseda SMERu-sociálna demokracia Robert Fico."Nosným prvkom a pilierom nášho progamu je princíp solidarity. Spoločnosť musí byť založená na solidarite. Pokiaľ nebude spoločnosť spravovaná tak, že bude solidarita medzi bohatými a chudobnými, mladými a starými a jednotlivými regiónmi, tak budeme svedkami obrovských rozdielov. "Predkladáme program moderného sociálneho štátu, založeného na tradičných európskych hodnotách, ktorý je typickým programom sociálnodemokratických politických strán Európy."