Chaos a rozvrat Slovenského zdravotníctva
Dátum: 02.03.2006
Kancelária: Košice - mesto
Ak po reforme, ktorú M. Dzurinda dáva v zahraničí za vzor, stoja pacienti bezradne pred ambulanciami, na ktorých je napísané, že musia platiť za ošetrenie, hoci riadne hradia zdravotné poistenie a platia dane, SMER - sociálna demokracia je plne oprávnený konštatovať absolútne zlyhanie vlády M. Dzurindu v zdravotníctve. Pýtame sa M. Dzurindu, či sa nechce vrátiť k svojmu výroku z januárovej televíznej diskusnej relácie O 5 minút dvanásť, keď drzo prehlásil, že stav v zdravotníctve je lepší.
SMER - sociálna demokracia s plnou vážnosťou vyzýva vládu, aby sa už ničoho v slovenskom zdravotníctve nedotýkala, pretože po nej zostávajú len spokojní privatizéri a utrápení a zúfalí pacienti. Ak M. Dzurinda bude chcieť na rozvrat zdravotníctva reagovať pre neho typickou predvolebnou aktivitou ako je pohovor s ministrom medzi štyrmi očami alebo spasiteľské jazdy po nemocniciach, SMER - sociálna demokracia mu odporúča, aby prijal jediné personálne rozhodnutie - aby odstúpil s celou vládou.
SMER - sociálna demokracia prosí slovenských lekárov, aby ešte do volieb vydržali a nepýtali od pacientov peniaze preto, lebo nemajú uzatvorené zmluvy so zdravotnými poisťovňami. SMER - sociálna demokracia v prípade účasti vo vláde bude okamžite v krízovom režime riešiť oprávnené nároky lekárov na spravodlivú úhradu výkonov. SMER - sociálna demokracia celý čas tvrdí, že slovenské zdravotníctvo je hlboko podfinancované (na jedného slovenského pacienta pripadá iba 53 percent prostriedkov v porovnaní s pacientom v Českej republike). Ak chceme naozaj rozvrat a chaos v zdravotníctve spôsobený vládou M. Dzurindu riešiť, musí dôjsť k navýšeniu zdrojov, v prvom rade zvýšením platieb za poistencov štátu v miere, ktorú štátny rozpočet a naše záväzky k EÚ umožňujú. Rovnako musí okamžite dôjsť k prešetreniu nakladania s verejnými finančnými prostriedkami v zdravotných poisťovniach, z ktorých vláda M. Dzurindu vytvorila akciové spoločnosti orientované na zisk.
SMER - sociálna demokracia upozorňuje, že doterajšie decimovanie verejných zdrojov prináša svoje ovocie. Vzhľadom na krajne pravicovú a protiľudovú politiku štát nie je schopný zabezpečiť ústavou garantované práva, medzi ktoré patrí aj právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Ak niekto naozaj chce vyriešiť rozvrat zdravotníctva, musí mať dodatočné zdroje, ktoré sa dajú získať len z opätovného zavedenia štandardných daňových inštitútov ako je napr. daň z dividend a dodatočné zdanenie monopolov s astronomickými ziskami.