Rozvrat Slovenského zdravotníctva
Dátum: 02.03.2006
Kancelária: Košice - mesto
Najnovšie udalosti, ktoré nemožno označiť inak ako flagrantné porušenie ústavného práva občanov na zdravotnú starostlivosť, potvrdzujú a dokazujú to, na čo dlhodobo poukazuje SMER - sociálna demokracia, takisto ako široká odborná verejnosť, že tzv. reforma ministra Zajaca bola postavená na zásadne chybných základoch a princípoch.
Nevyvážený stav, zavedený reformou, kedy sa v systéme zdravotného zabezpečenia prísúdili prílišné kompetencie zdravotným poisťovniam, navyše pretransformovaným na akciové spoločnosti, ktoré sú už z príncípu orientované na zisk, museli skôr či neskôr vyústiť v udalosti, akými sme svedkami v týchto dňoch. Lekári, ktorí sú dnes pod tlakom neúnosných zmlúv s poisťovňami nútení vyberať od pacientov plné úhrady, ale najmä samotní pacienti sa tak stali skutočnými obeťami tzv. reformy zdravotníctva Dzurindovej vlády.
Nedostatočné a najmä klesajúce verejné výdavky na zdravotníctvo v pomere k HDP, jedny zo suverénne najnižších v EÚ, prílišné skomercionalizovanie systému zdravotnej starostlivosti, privatizácia zdravotných zariadení, vstup finančných skupín do poisťovní, nemocníc a lekární, nedostatočné plnenie odvodových povinností štátu ale takisto zrušenie 3% limitu, ktorý mohli poisťovne vynakladať na režijné náklady, teda budovy, autá, zahraničné cesty či reklamné kampane sú všetko javy, za ktoré nesie zodpovednosť minister Zajac a pravicová vláda M. Dzurindu a ktorých dôsledky zažívajú občania - pacienti dnes na vlastnej koži.
Reakcia ministra Zajaca na dnešný krízový stav v podobe vyhrážania sa lekárom hrozbou odňatia licencie v prípade účtovania plných úhrad od pacientov už len dokresľuje neschopnosť ministra niesť zodpovednosť za stav, do akého zdravotníctvo aj jeho reforma dostala.
Dnešný krízový stav v poskytovaní zdravotnej starostlivosti len utvrdzuje SMER -sociálnu demokraciu v presvedčení, že bez navýšenia verejných výdavkov na mieru porovnateľnú s krajinami EÚ, bez vyváženia postavenia lekárov a poisťovní, bez stransparentnenia vzťahov a zvýšenia kontroly finančných tokov v systéme poisťovne, ordinácie, dodávatelia liekov, ale takisto bez racionalizácie siete zdravotných zariadení, ale najmä bez prinavrátenia verejnoprávneho charakteru do zdravotníctva, nebude návrat k plynulému zabezpečeniu potrebnej starostlivosti o pacientov možný. Dnes je viac ako zrejmé, že vyjadrenia SMERu- sociálnej demokracie o tom, že tzv. reformu ministra Zajaca treba od základov prerobiť, neboli ani náhodou postavené na vode. SMER – sociálna demokracia uisťuje vrejnosť, predovšetkým pacientov, ale samozrajme aj zdravotníkov, že je pripravený pristúpiť v oblasti zdravotníctva k zásadným a zmysluplným zmenám, ktoré mu prinavrátia solidárny a verejno-právny charakter.
Pavol Paška
tieňový minister zdravotníctva a podpredseda strany SMER – SD
tieňový minister zdravotníctva a podpredseda strany SMER – SD