KRAJSKÁ ORGANIZÁCIA KOŠICE
Letná č. 45, 040 01 Košice
tel/fax: 055 / 671 13 61
e-mail:  krajke@strana-smer.sk
CENTRÁLA STRANY BRATISLAVA
tel/fax: 02 / 4342 62 97
e-mail:  tajomnik@strana-smer.sk
ĎALŠIE ODKAZY
Krajská rada
Okresné kancelárie
Poslanci v NR SR
Primátori, starostovia
Informácie
Informácie o KSK
Noviny SMERU
Fotogaléria
Napíšte nám
Prihláška

Stanovisko k lživým výrokom I. Mikloša, ktoré zazneli v relácii SITO 2.2.2006

Dátum: 03.02.2006

Minister financií Ivan Mikloš v televíznej diskusnej relácii Sito opäť preukázal neschopnosť čeliť faktom o negatívnych dopadoch reforiem, nebol schopný vecne argumentovať na témy dané v diskusii a zbabelo ušiel do osobných a navyše lživých útokov na predstaviteľov SMERU - sociálna demokracia.
Zo všetkého, čo povedal na moju adresu vo vzťahu k ŽSR je pravdou len to, že som v nich krátko pôsobil. Nie však v rokoch 1997 a 1998 ale necelý rok, len od druhého polroku 1997 do konca prvého polroku 1998. Nebol som ani štatutárom spoločnosti, ani členom správnej rady a predovšetkým som neriadil hlavnú obchodnú činnosť ŽSR. Čo je však vážnejšie, a čo I. Mikloš nespomenul, túto obchodnú činnosť, ktorá tvorí hospodárske výsledky ŽSR, riadil námestník J. Ondáš, ktorý sa neskôr stal poradcom I. Mikloša.
K samotným hospodárskym výsledkom. Za rok 1997 dosiahla ŽSR stratu 4,2 miliárd korún a za rok 1998, v ktorého polovici som so ŽSR odišiel dosiahla stratu 5,8 miliárd korún. Ak Ivan Mikloš povedal, že som zodpovedný za stratu 20 miliárd korún, tak jednoznačne klamal.
V tejto súvislosti je dôležité spomenúť, že kým záväzky ŽSR v roku 1997, ktoré vznikli od založenia spoločnosti, tvorili 22,1 miliárd korún, tak v roku 2002, čiže za štyri roky, čo riadil ekonomiku I. Mikloš, stúpli na 48,9 miliárd korún. Z toho 38 miliárd tvorili bankové úvery so štátnou zárukou schválené prvou Dzurindovou vládou. Pravdivosť týchto údajov je možné si overiť v oficiálnych výročných správach ŽSR.
Preto žiadam ministra financií I. Mikloša, aby sa mi verejne ospravedlnil za tieto lživé výroky a obvinenia, ktorými chce prekryť svoju odbornú nespôsobilosť a svoje kroky, ktorými spôsobil slovenskému hospodárstvu miliardové straty.
Igor Šulaj
Podpredseda strany SMER - sociálna demokracia