KRAJSKÁ ORGANIZÁCIA KOŠICE
Letná č. 45, 040 01 Košice
tel/fax: 055 / 671 13 61
e-mail:  krajke@strana-smer.sk
CENTRÁLA STRANY BRATISLAVA
tel/fax: 02 / 4342 62 97
e-mail:  tajomnik@strana-smer.sk
ĎALŠIE ODKAZY
Krajská rada
Okresné kancelárie
Poslanci v NR SR
Primátori, starostovia
Informácie
Informácie o KSK
Noviny SMERU
Fotogaléria
Napíšte nám
Prihláška

Stanovisko ku kupovaniu poslancov

Dátum: 09.11.2005

STANOVISKO politickej strany SMER - sociálna demokracia ku kupovaniu poslancov NR SR
(Bratislava 9. novembra 2005)

SMER - sociálna demokracia opakovane tvrdil, že vládna koalícia si zabezpečuje väčšinu v Národnej rade SR na základe netransparentných dohôd s nezávislými poslancami a ich kupovaním.

Dôkaz, ktorý dnes predložil poslanec NR SR P. Rusko a z ktorého je absolútne zrejmé, že poslankyni NR SR I. Henzélyovej boli ponúknuté výhody vo forme rekonštrukcie domu, či podpore projektov, vypovedá, na čom je dnes založené vládnutie M. Dzurindu. Ten politik, ktorý chce zľahčovať, alebo nedajbože odmietať predložený dôkaz, sa priznáva, že patrí k tým, ktorí priamo korumpovali alebo patrí k tým, ktorí majú na takýchto praktikách záujem.

SMER - sociálna demokracia musí postaviť vážnu otázku: "Aká je legitimita Národnej rady SR ako najvyššieho orgánu štátu a vlády SR, ak v pozadí hlasovaní a prijatých zákonov v NR SR je korupcia poslancov?" Od roku 1998 a nástupu vlády M. Dzurindu ide o najzávažnejšiu krízu v demokratickom systéme SR. Pokiaľ sa politické strany odmietnu vysporiadať s touto krízou, hrozí, že Slovensko sa zaradí medzi štáty s nedemokratickým a skorumpovaným režimom.

SMER - sociálna demokracia neočakáva nič od M. Dzurindu, pretože je to on, ktorý vládne na základe podpory nezávislých poslancov a ktorému sa rozpadla vlastná politická strana. Žiadame však predsedu NR SR P. Hrušovského a podpredsedu NR SR B. Bugára, aby skončili s farizejstvom a prázdnymi rečami o zásadovosti a zvolali mimoriadnu schôdzu NR SR o kupovaní poslancov zákonodarného zboru ako metóde vládnutia. Očakávame zásadné stanovisko aj od prezidenta SR I. Gašparoviča. Budeme považovať uvedených politikov za nedôveryhodných, ak hlbokú morálnu krízu a podozrenia z trestných činov, ktoré deformujú demokraciu na Slovensku, nebudú riešiť. Jediným riešením je, ak vládnu koalíciu, ktorá je postavená na kupovaní poslancov, opustia tí, ktorí opakovane deklarovali nesúhlas s takýmito praktikami a ktorí chcú presvedčiť verejnosť, že sa na nich nezúčastňovali.