KRAJSKÁ ORGANIZÁCIA KOŠICE
Letná č. 45, 040 01 Košice
tel/fax: 055 / 671 13 61
e-mail:  krajke@strana-smer.sk
CENTRÁLA STRANY BRATISLAVA
tel/fax: 02 / 4342 62 97
e-mail:  tajomnik@strana-smer.sk
ĎALŠIE ODKAZY
Krajská rada
Okresné kancelárie
Poslanci v NR SR
Primátori, starostovia
Informácie
Informácie o KSK
Noviny SMERU
Fotogaléria
Napíšte nám
Prihláška

Vládna kríza nie je o morálke

Dátum: 24.08.2005

Zdroj: oficiálna stránka strany SMER - sociálna demokracia

SMER – sociálna demokracia berie na vedomie čisto ekonomicko-mocenský zápas vo vládnej koalícii ako definitívny rozpad lži, že na Slovensku vládne akási programovo, hodnotovo jednotná a nenahraditeľná pravicová vláda. Konflikt záujmov, v ktorom sa ocitol minister P. Rusko, ktorý inak je dôvodom na jeho odvolanie, by páni z SDKÚ, KDH a SMK bez problémov prehliadli, tak ako to urobili pri závažnejších kauzách a podozreniach, ak by medzi stranami vládnej koalície existovala dohoda o mocenských, ekonomických a mediálnych záujmoch. Keby morálny princíp, ktorý včera ako zlý herec zahral M. Dzurinda, uplatnila vládna koalícia na všetky doterajšie kauzy, tak dnešné zasadnutie vlády by bolo určite neuznášaniaschopné. Preto by sa dalo súčasné dianie vo vládnej koalícií charakterizovať slovenským porekadlom Zlodej kričí, chyťte zlodeja, ktoré by sa dala upraviť do ešte priliehavejšej podoby Zlodej kričí, chyťte dlžníka.

Pre SMER – sociálnu demokraciou vyplýva zo situácie ďalšieho rozkladu a oslabenia vládnej koalície nasledujúci postup:

- SMER – sociálna demokracia v žiadnom prípade nepodporí ešte menšinovejšiu vládu M. Dzuridnu. Do tohto menšinového stavu sa vláda zákonite dostala vďaka radu korupčných škandálov spojených s každou stranou vládnej koalície a vďaka nekončiacim súbojom o vplyv nad privatizáciou, štátnymi zákazkami a inými „výhodnými“ kšeftami. Po včerajšku sa stalo hlavným dôvodom odvolania člena vlády to, že si požičal peniaze od človeka, ktorý podniká v jeho rezorte, čo ako dôvod akceptujeme. Preto SMER – sociálna demokracia žiada premiéra M. Dzurindu, aby vyvodil rovnaký dôsledok z toho, že neznáma spoločnosť, ktorá zaplatila dlh za jeho SDKÚ podniká v jeho rezorte.
- SMER – sociálna demokracia sa bude snažiť v parlamente iniciovať aktivity opozície a nezávislých poslancov na zastavenie závažných ekonomických rozhodnutí vlády týkajúcich sa privatizácie.
- SMER – sociálna demokracia je pripravená diskutovať o termíne predčasných volieb ako o racionálnom riešení súčasnej situácie, pretože vládnutie za pomoci stále väčšej skupiny nezávislých poslancov rozširuje priestor a podozrenia o kupovaní ich hlasov. Na základe politickej a inej korupcie a takýchto deformácií politického systému nemôže byť riadený štát, ktorý je členom EÚ.